Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Bluetooth pairing, Microsoft Teams button, Mute, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| On/off switch | |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | Micro-USB |
| DECT connectable | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range | 50 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Number of microphones | 3 |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery operated | |
| Rechargeable battery | |
| Talk time | 16 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Standby time | 195 h |
| Base station | |
| Power supply connector | DC-jack |
| Weight | 331 g (0.73 lbs) |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Easy pairing | Y |
| Battery charge indicator | |
| LED indicators | Y |
| Adjustable volume |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SPP |
| Y | |
| Boy/Girl |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.