Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| MIB support | Y |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 240 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 493 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 375 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Heat dissipation | 151.06 BTU/h |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2800 g (6.17 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.