Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 1267 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna | Y |
| Transmit power range | 23 - 23 dBmW |
| Antenna type | Internal |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Receiver sensitivity | 5GHz: 11a 6Mbps: -91dBm 11a 54Mbps: -76dBm 11n HT20:-71dBm 11n HT40:-70dBm 11ac HT20: -68dBm 11ac HT40: -64dBm 11ac HT80: -62dBm 2.4GHz: 11b 11Mbps: -86dBm 11g 54Mbps: -73dBm 11n HT20: -71dBm 11n HT40: -70dBm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 40.5 mm (1.58 ") |
| Depth | 19.72 mm (0.77 ") |
| Height | 10.29 mm (0.4 ") |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quantity | 1 |
| Quick installation guide | |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.