Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 3 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | VIA/VLI - VL812, Realtek - RTL8153 |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | |
| Flow control support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN tagging |
| USB powered |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE | |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| Hot-Plug support | |
| Auto-negotiation | |
| UASP support | |
| Cable length | 0.095 m |
| Width | 41 mm (1.6 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 36 g (0.08 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
