Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek RTL8153 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| VLAN tagging | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| USB powered |
| Product colour | Silver |
| Wake-on-LAN ready |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 8, Windows Vista Home Premium, Windows 10 Education, Windows 7 Enterprise x64, Windows 8 Enterprise, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows 7 Home Basic, Windows 8 Enterprise x64, Windows Vista Ultimate, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 Pro, Windows Vista Ultimate x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 7 Home Premium, Windows 8 Pro x64, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Home Premium x64, Windows 8 x64, Windows XP Home x64, Windows 10 Home x64, Windows 7 Professional, Windows 8.1, Windows Vista Business, Windows XP Professional, Windows 10 Pro, Windows 7 Professional x64, Windows 8.1 Enterprise, Windows Vista Business x64, Windows XP Professional x64, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Starter, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows Vista Enterprise, Windows 7 Starter x64, Windows 8.1 Pro, Windows Vista Enterprise x64, Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Pro x64, Windows Vista Home Basic, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Home Basic x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2012 |
| Width | 24 mm (0.94 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 34 g (0.07 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 106 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 125 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
