Back to Top
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 455 mm |
| Maximum PSU length | 205 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5 " |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 230 mm (8.97 ") |
| Depth | 522 mm (20.36 ") |
| Height | 520 mm (20.28 ") |
| Weight | 9650 g (21.27 lbs) |
| Package width | 324 mm |
| Package depth | 599 mm |
| Package height | 608 mm |
| Package weight | 11320 g |
| Y | |
| 2.5" |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.