Back to Top
The Antec NX410 ATX mid-tower grey gaming case is packed with features that gamers will love, including USB 3.0 connectivity, ample storage drive bays, room for expansion, and one ARGB LED fan in both front and rear.
With support for up to a 360 mm liquid cooling radiator in front and 280 mm on top, the Antec NX410 is easy to build with and easy to cool.
Just a single press to change the front panel’s ARGB lighting effect at will.
Antec NX410 ATX Tempered Glass Side Panel Full Side View gaming case features USB 3.0 connectivity, ample drive space, expansion options, and an ARGB LED fan on both the front and rear.
Supports up to 6 fans.
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | ABS, SPCC |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, Micro ATX |
| Product colour | Grey |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 168 mm |
| Maximum graphics card length | 335 mm |
| Maximum PSU length | 165 mm |
| Power supply included |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| On/off button |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 390 mm (15.21 ") |
| Height | 485 mm (18.92 ") |
| Weight | 5100 g (11.24 lbs) |
| Package weight | 6300 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.