Back to Top
| PDU types | Monitored, Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL, FCC |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Input connection type | NEMA 5-20P |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Firmware upgradeable | |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.7 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Manual | |
| Number of screws | 14 |
| Screws included |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Output voltage | 120 V |
| Dimensions (WxDxH) | 433 x 112 x 44.45 mm |
| Weight | 3311 g (7.3 lbs) |
| Package weight | 3991 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 500 x 249 x 66 mm |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 66 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
