Back to Top
2200 VA, 120V, 20A, 1 x NEMA 5-20P In, 6 x NEMA 5-15R & 2 x 5-20R Out, 8 ft Cord In / 4 ft Out, 2.95 kg, Black
APC SERVICE BYPASS PDU, 120V 20AMP W/ (6) NEMA 5-15R AND (2) 5-20R
APC SBP2200RM 8 AC is a highly reliable and performance-optimized service bypass circuit for Smart-UPS and Symmetra UPS.
Quick Transfer Rate - The transfer rate is in line with industry standards, and it occurs within a period when power supplies usually drop loads.
Wraparound system bypass - Isolating the UPS from the critical load through the use of a breaker maintenance bypass panel.
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | TUV |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–20P |
| Output connections | 6 x NEMA 5-15R & 2 x NEMA 5-20R |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 4500 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 2200 VA |
| Maximum input current per phase | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 20 A |
| Dimensions (WxDxH) | 432 x 76 x 89 mm |
| Weight | 2950 g (6.5 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 463 x 295 x 151 mm |
| Package weight | 3800 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
