Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging content |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Output voltage | 230 V |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 102 x 44 mm |
| Weight | 1740 g (3.84 lbs) |
| Package weight | 2920 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
