Back to Top
| Display diagonal | 14 " |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 550 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display technology | LCD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel density | 143 ppi |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 344.2 mm |
| Viewable size, vertical | 98.6 mm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 23 - 60 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100 % |
| HDCP | |
| Backlight type | LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 1 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Graphics design |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out |
| Pivot | |
| Pivot angle | 0 - 90 ° |
| Tilt angle range | 25 - 70 ° |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 357.23 mm |
| Depth (with stand) | 20.71 mm |
| Height (with stand) | 127.66 mm |
| Weight (with stand) | 950 g |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 2300 g |
| Package type | Box |
| Touchscreen |
| HDMI | |
| 1.4 | |
| Y | |
| Y | |
| DCI-P3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
