Back to Top
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| Display connection | |
| HDCP | |
| Console ports | USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB hub | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Audio connections | |
| Headphone outputs | 6 |
| Number of microphone inputs | 6 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN |
| Scan interval | 1,5,10,15,20,25,30,35,40,45,50,55,60,70,80,90,99 s |
| Hot-Plug support | |
| Audio channels | 2.1 |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| LED indicators | Activity, Link |
| Push button | |
| RoHS compliance |
| Built-in display |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home, Windows 2000, Windows 7 Home Premium, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home |
| Linux operating systems supported | RedHat EL Linux 6.0, RedHat EL Linux 7.0, SuSE Linux 10, SuSE Linux 10.2, SuSE Linux 10.3, SuSE Linux 11, SuSE Linux 11.1, SuSE Linux 11.2, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 9.3 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 55.5 mm (2.16 ") |
| Weight | 910 g (2.01 lbs) |
| Cables included | Audio (3.5mm), DisplayPort, USB |
| Manual | |
| AC adapter included |
| Power requirements | 5V DC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.