Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP |
| DC-in jack |
| Internal | |
| LED indicators | LAN, Power |
| Product colour | White |
| DIN rail mounting | |
| Housing material | Metal |
| RoHS compliance | |
| Safety | IEC/EN 60950-1 |
| Certification | REACH, WEEE, CE, EN 50022, IEC 60715, AS 2756, EN 55032 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-003 Class A, VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32, KCC KN32 Class A, KN35 |
| Input voltage | 24 V |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 284 g (0.63 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
