Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Hot-swap |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Interface | SFP |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
| Fiber type | SMF |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
