Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-T,1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASEu2011LX |
| Jumbo frames support | |
| VLAN support | |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Internal | |
| Product colour | Silver |
| Certification | UL60950-1 EN60950-1 FCC Class A EN55022 Class A CISPR 22 Class A C-TICK VCCI |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 0.14 A |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 101.6 mm (3.96 ") |
| Height | 21.8 mm (0.85 ") |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.