Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Tx power (min) | -10 dBmW |
| Tx power (max) | -4 dBmW |
| Sensitivity | -17 dBmW |
| Link budget | 7 dB |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC A, CISPR22/EN55022 A, EN55024, EN61000, CE |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 0.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Package weight | 900 g |
| Dimensions (WxDxH) | 82 x 122 x 25 mm |
| Interface | RJ45 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.