The P-touch EDGE family of industrial handheld labeling tools is the first of a new generation designed by industry professionals for industry professionals. It helps inspire labeling by providing the capabilities needed to label everything in a warehouse or manufacturing plant..
Brother took a new approach to the PT-E300, so it's built right the first time. It's made for contractors or IT professionals who require a fast, reliable printer on the go.
They pay attention to details, and they always make their machines intuitive and smart. For example, the PT-E300 has a ton of features that make it easy to use for any size business.
With its large backlit LCD display, QWERTY keyboard, and secure grip feature, the PT-E300 is comfortable to use both one-handedly and with two hands.
The PT-E300 comes with a 2 year limited exchange warranty, toll free customer service and complimentary technical support as part of the Brother pledge to make quality and reliable products.
The most outstanding feature is that BROTHER Handheld Labeling PTE Tool Rechargeable is designed to be just picked up, press a few keys and then print the right looking label.
Brother helps you master using the PT-E300 virtually without reading a manual or going through a learning curve.
Smart label application keys help you navigate and input a few simple layout parameters for each labeling application to custom fit almost any size cable/fiber/wire, faceplate, patch panel, punch block or other industrial applications.
The PT-E300 has smart font sizing technology that prints high quality, clearly formed characters automatically selected to fit on the right label size.
This feature helps contractors conform to the short and long ANSI/EIA/TIA-606 identifier format.
The PT-E300 uses Brother HGe tapes that come in an easy to load, drop in cartridge which contains all the necessary components within the cartridge to print a laminated label.
Using an innovative laminating thermal transfer printing engine with smart sensing technology, the labeling system will make automatic imaging settings that helps print a near perfect laminated label every time – including the ability to produce UL recognized labels that withstand fading, abrasion, extreme temperatures, harsh chemicals and moisture.
The contractor's work represents the best in service, quality and performance.
Labels are seen as a thumbprint of professionalism and the PT-E300 helps make their work look as good as it performs.
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Maximum printing width | 18 mm |
| Maximum print height | 15.8 mm |
| Display | LCD |
| Print preview | |
| Display resolution | 128 x 56 pixels |
| Backlight display | |
| Display number of characters | 16 |
| Display number of lines | 2 lines |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Memory capacity | 2400 characters |
| Maximum label length | 8 m |
| Maximum label width | 18 mm |
| Number of label formats | 5 |
| Tape type | HSE/TZe |
| Number of styles | 10 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, EAN8, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Fixed length | |
| Number of fonts | 7 |
| Tape cutting | Manual |
| Number of printing lines (max) | 5 |
| Product colour | Black, Orange |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable | |
| Auto power off |
| Width | 134 mm (5.23 ") |
| Depth | 221 mm (8.62 ") |
| Height | 69 mm (2.69 ") |
| Weight | 750 g (1.65 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Quick start guide | |
| Batteries included | |
| AC adapter included | |
| Carrying case |
| Label type | 3.5mm, 6mm, 9mm, 12mm, 18mm |
| Print sizes included | 8 |
| Number of frames | 6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
