Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 110 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Text alignment | Center, Justify, Left, Right |
| Printing colours | Black |
| Maximum printing width | 101.6 mm |
| Text style | Bold, Horizontal lines, Invert, Italic, Normal, Shadow, Shadow light, Surround |
| Display | N |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Internal memory | 6 MB |
| Maximum label width | 103.6 mm |
| Maximum label length | 3 m |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Limited, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, GS1 DataBar Truncated, MaxiCode, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black, White |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 222 mm (8.66 ") |
| Height | 151 mm (5.89 ") |
| Weight | 1710 g (3.77 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Cables included | USB |
| PDF 1.7 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
