Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 254 mm/sec |
| Maximum printing width | 107 mm |
| Minimum print length | 5 mm |
| Maximum print length | 25.4 m |
| Colour display | |
| Display diagonal | 3.5 " |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Maximum label width | 120 mm |
| Maximum roll diameter | 203 mm |
| Core diameter | 76.2 mm |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC39, UPC-E |
| Number of fonts | 8 |
| Ribbon width | 40 mm |
| Ribbon length | 450 m |
| Languages support | DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, ITA, NOR, POR, SWE |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Error, Power, Status |
| Width | 248 mm (9.67 ") |
| Depth | 436 mm (17 ") |
| Height | 274 mm (10.69 ") |
| Weight | 9400 g (20.72 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Cables included | AC, USB |
| Software development kit (SDK) |
| Buttons, Touch | |
| Y | |
| DPL, EPL2, ZPL II | |
| 84433210 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
