Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output current | 5800 mA |
| Port 1 output current | 1 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.