Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 406 x 203 DPI |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum printing width | 80 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Autocutter | |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Maximum roll diameter | 100 mm |
| Media thickness | 0.06-0.15 mm |
| Supported paper width | 58, 80, 82.5 mm |
| Maximum label width | 82.5 mm |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| Cutter |
| Width | 147 mm (5.73 ") |
| Depth | 213 mm (8.31 ") |
| Height | 148 mm (5.77 ") |
| Weight | 1750 g (3.86 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.