Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 203.2 mm/sec |
| Maximum printing width | 60 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2 " |
| Connectivity technology | Wired |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Supported paper width | 15 - 60 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Core diameter | 25.4 mm |
| Maximum label length | 1.727 m |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Product colour | White |
| Certification | CE, FCC Class A, cULus, UL, GS, TUVGS, BSMI, D Mark, cUL, CCC (China), KCC (South Korea), C-TICK (Australia/NZ) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 215 mm (8.39 ") |
| Height | 177 mm (6.9 ") |
| Weight | 1450 g (3.2 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| DPL, EPL2, IPL, XML, ZPL II | |
| DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, POR, RUS | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.