Back to Top
| Form factor | Mini Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ITX, Micro ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Volume | 34.13 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 163.5 mm |
| Maximum graphics card length | 365 mm |
| Maximum PSU length | 160 mm |
| Power supply included | |
| Power supply shroud | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management |
| Width | 203.5 mm (7.94 ") |
| Depth | 390 mm (15.21 ") |
| Height | 430 mm (16.77 ") |
| Weight | 5420 g (11.95 lbs) |
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 477 mm |
| Package height | 446 mm |
| Package weight | 6330 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
