Back to Top
| Form factor | Midi-Tower |
| Type | PC |
| Material | Polymer |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 8 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro-ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | White |
| Illumination location | Front |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 164 mm |
| Maximum graphics card length | 320 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 2x 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Liquid cooling capability |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5 " |
| LED indicators | Y |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 426 mm (16.61 ") |
| Height | 501.4 mm (19.55 ") |
| Weight | 5600 g (12.35 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
