Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Colour name | Dark Slate Grey |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Works with the Google Assistant | |
| Works with Apple Siri |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Neck-band |
| Product colour | Grey |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 0.6 m |
| Ear coupling | Bone u0441onduction |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery capacity | 180 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 139 mm (5.42 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 48 mm (1.87 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Quick start guide | |
| Eartips material | Silicone |
| Continuous audio playback time | 10 h |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, AVRCP, HFP, SBC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
