Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Helmet |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable length | 2.2 m |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 106 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone sensitivity | 42 dB |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Quantity | 1 |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 442 g |
| Maximum input power | 25 mW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.