Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Mute |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 1.9 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Driver unit | 30 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Folding microphone | |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Width | 151 mm (5.89 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 171 mm (6.67 ") |
| Weight | 197 g (0.43 lbs) |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content |
| Y | |
| CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
