Back to Top
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Volume control | Digital |
| Compatible products | iPods, iTouches, MP3 players iPhones, cell phones iPads, tablets, eReaders PCs and Macs CD players, stereos TVs Most gaming systems |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 1.5 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Control type | In-line control |
| Buttons quantity | 1 |
| Maximum input power | 150 mW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.