Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line microphone |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Backlight |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Noise reduction |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Package width | 191 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package weight | 227 g |
| PC / Notebook, PlayStation 4, Xbox , Nintendo Switch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.