Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Blue |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| 6.35 mm connector | |
| 2x 3.5 mm connectors | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 30 mm |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Noise-canceling | |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Width | 149.8 mm (5.84 ") |
| Depth | 83.8 mm (3.27 ") |
| Height | 172.7 mm (6.74 ") |
| Weight | 158.7 g (0.35 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.