Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Compatible products | PCs, Macs, and Chromebooks, Microsoft Surface, and USB equipped tablets and laptops |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| Cable length | 1.8288 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 30 mm |
| Driver type | Dynamic |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -62 dB |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| External control unit interface | USB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 66.04 mm (2.58 ") |
| Depth | 149.86 mm (5.84 ") |
| Height | 175.26 mm (6.84 ") |
| Weight | 167.82918 g (0.37 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Master carton width | 309.88 mm |
| Master carton length | 360.68 mm |
| Master carton height | 398.78 mm |
| Master carton weight | 4490.56 g |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10646422301140 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.