Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | RJ-45 |
| Interface | USB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | ASIX - AX88179 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | White |
| Plug and Play | |
| Cable length | 0.155 m |
| Recommended usage | Notebook |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 126 mm (4.91 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 43 g (0.09 lbs) |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Manual |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Link/Act LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
