Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | RJ-45 |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Connector(s) | 2 x PoE RJ-45, 1 x RJ-45 |
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| LED indicators | Y |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 58 g (0.13 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Power LED | |
| Link/Act LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.