Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power consumption (max) | 5.76 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 104 mm (4.06 ") |
| Depth | 36 mm (1.4 ") |
| Height | 143 mm (5.58 ") |
| Weight | 554 g (1.22 lbs) |
| Quick start guide | |
| Wall mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.