Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Rate limiting | |
| Port mirroring | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Broadcast storm control |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Tagged VLAN | |
| Port-based VLAN |
| IGMP snooping | |
| Loop protection |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Auto-negotiation |
| Power consumption (max) | 124.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 110 W |
| Compatible operating systems | Windows |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Cables included | AC |
| Rack mount kit | |
| Resource CD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.