Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1p |
| 10G support |
| MAC address table | 2000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LH,1000BASE‑LX,1000BASE‑SX |
| Fiber optic connector | MiniGBIC, SFP |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| Certification | UL508/CSA C22, EN61010-1, CE, FCC 15, CISPR22 (EN55022) A IEC60068-2-6, -27, -32, IEC61000-4-2, -3, -4, -5, -6 |
| Buffer size | 128 KB |
| Power consumption (max) | 3.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power protection features | Reverse polarity |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 29.1 mm (1.13 ") |
| Depth | 89.4 mm (3.49 ") |
| Height | 109.2 mm (4.26 ") |
| Input voltage | 12 - 58 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.