Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX,10BASE-T |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Auto-sensing |
| MAC address table | 2048 entries |
| Store-and-forward |
| VLAN support |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Plastic |
| Safety | IP30 |
| Packet buffer memory | 0.384 MB |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Width | 25 mm (0.98 ") |
| Depth | 71 mm (2.77 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 196.85 mm |
| Package height | 82.55 mm |
| Package weight | 340 g |
| Input voltage | 12 - 48 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.