Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| Traffic classification |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| DHCP client | |
| MAC address auto-learning supported | |
| Port mirroring | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| DHCP server |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.24 Mpps |
| MAC address table | 16384 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Tagged VLAN | |
| Protocol-based VLAN |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Access Control List (ACL) | |
| Access Control List (ACL) rules | 768 |
| SSH/SSL support | |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping | |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP, SNMP, SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| Stackable | |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Speed |
| Safety | cUL, CB |
| Certification | CE, FCC, C-Tick, VCCI, BSMI, CCC |
| Physical stacking (units) | 6 |
| Virtual stacking (units) | 32 |
| Auto-negotiation | |
| Noise level | 56.9 dB |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power consumption (max) | 436.3 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Heat dissipation | 1487.78 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 308 mm (12.01 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4250 g (9.37 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
