Back to Top
| Output power capacity | 6000 VA |
| Output power | 5400 W |
| Input operation voltage (min) | 176 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 93 % |
| Maximum current | 20 A |
| Power factor | 0.9 |
| Input current THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 7 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 3U |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-Conversion (Online) |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 1000 m |
| Certification | IEC 62040-2:2006 Cat C2 / CISPR22-A / FCC-15 A |
| Safety | CE / cULus / NOM |
| Width | 439 mm (17.12 ") |
| Depth | 721 mm (28.12 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Weight | 48000 g (105.82 lbs) |
| Nominal input voltage | 208 V |
| Nominal output voltage | 208 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.