Back to Top
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display type | LED |
| Display technology | TFT |
| Viewing angle, horizontal | 90 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 65 \u00b0 |
| Display number of colours | 262144 colours |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display viewable area (HxV) | 345.2 x 194.6 mm |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 576,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 800 (WXGA),1280 x 960,1360 x 768 (WXGA),1366 x 768 |
| Full HD | |
| Response time | 10 ms |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Display brightness | 187 cd/m² |
| Horizontal scan range | 31.5 - 60 kHz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Multi-touch |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| Built-in speaker(s) | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Number of OSD languages | 8 |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Cables included | HDMI, VGA |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class | A |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Certification | cUL, IC, Europe CE, Japan VCCI, United States UL, FCC |
| Width | 387 mm (15.09 ") |
| Height | 244.4 mm (9.53 ") |
| Depth | 32.9 mm (1.28 ") |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Weight with stand | 3050 g |
| Package width | 457 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 347 mm |
| Package weight | 5080 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.