Back to Top
| Display diagonal | 19.5 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | TFT-LCD |
| Display technology | LCD/TFT |
| Full HD | |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 436.9 mm |
| Response time | 20 ms |
| LED backlight | |
| Viewable size, vertical | 240.7 mm |
| Display brightness | 230 cd/m² |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 576,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1366 x 768,1440 x 900 (WXGA+),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Horizontal scan range | 31.5 - 80 kHz |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Vertical scan range | 50 - 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Multi-touch |
| Built-in camera | |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Number of OSD languages | 8 |
| OmniTapps Multitouch compatibility |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Built-in processor |
| VESA mounting | |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Wall mountable | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| LED indicators | Y |
| Power consumption (typical) | 18.4 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (off) | 0.24 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Certification | Canada cUL, IC Europe CE Japan VCCI United States UL, FCC China CCC |
| Width | 488.31 mm (19.04 ") |
| Height | 352.3 mm (13.74 ") |
| Depth | 193.4 mm (7.54 ") |
| Package width | 419 mm |
| Package depth | 572 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 9000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.