Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| File format system | exFAT |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB |
| Password protection |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 11.7 mm (0.46 ") |
| Height | 114.8 mm (4.48 ") |
| Weight | 148 g (0.33 lbs) |
| Cables included | USB |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 37.5 mm |
| Package weight | 233 g |
| Master carton width | 155 mm |
| Master carton length | 155 mm |
| Master carton height | 109 mm |
| Master carton net weight | 1048 g |
| Quantity per master carton | 4 pc(s) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| 1219 | |
| 370130 | |
| 1219 | |
| 1016 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
