Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| File format system | exFAT |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Bus powered | USB |
| Product colour | Black |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 19.5 mm (0.76 ") |
| Weight | 210 g (0.46 lbs) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, USB Type-A to USB Type-C |
| Warranty card |
| Interface | Serial ATA III |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.