Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| USB powered |
| Fingerprint reader |
| Product colour | Aluminium, Orange |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 135 mm (5.27 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
| Weight | 240 g (0.53 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.