Back to Top
Boxed Intel® Core™ i5-10400 Processor FC-LGA14A
With a base clock speed of 2.9 GHz, this CPU can boost up to 4.3 GHz when needed, making it a great choice for intense applications. It also has 12 threads, making it ideal for multitasking, and its 6 cores can handle demanding workloads.
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| ECC |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Embedded options available | |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® Thermal Velocity Boost | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel 64 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
| Tjunction | 100 °C |
| Product type | Processor |
| Status | Launched |
| Maximum memory | 128 GB |
| Launch date | Q2'20 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Bus speed | 8 GT/s |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Processor ID | 0x9BC8 / 0x9BC5 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
