Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | M.2 |
| Interface | WLAN/Bluetooth |
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 300,867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11w |
| Product colour | Green |
| Conflict Free |
| Supported Under vPro | |
| Ethernet adapter ARK ID | 94150 |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-AKA, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, MSCHAPv2, WPA, WPA2 |
| Recommended usage | Notebook |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Android |
| Weight | 2.6 g (0.01 lbs) |
| Package width | 22 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 2.4 mm |
| Certification | UL, C-UL, CB (IEC 60950-1) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
