Back to Top
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 5 |
| HDCP | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 4 |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, USB A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| Serial port type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Audio connections | |
| DC-in jack |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Scan interval | 5,99 s |
| Auto scan delay (min) | 5 s |
| Auto scan delay (max) | 99 s |
| Hot-Plug support | |
| Firmware upgradeable |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| LED indicators | Y |
| Push button | |
| Hot keys |
| Built-in display |
| Power source | DC |
| Output voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 260.3 mm (10.15 ") |
| Depth | 74.7 mm (2.91 ") |
| Height | 42.9 mm (1.67 ") |
| Weight | 860 g (1.9 lbs) |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 2360 g |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB |
| AC adapter included | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.