Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Certification | CE, FCC, BSMI, EAC, VCCI, C-TICK, IC, KCC, UL, Kvalitet |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 1.8 m |
| Buttons durability (million clicks) | 8 |
| Power source | Cable |
| Power consumption | 500 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 60 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 113 mm (4.41 ") |
| Depth | 64 mm (2.5 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 178 g |
| Weight | 113 g (0.25 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.