Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing, Mute, Play/pause, Reject call, Volume +, Volume - |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone noise-canceling |
| Quick charge | |
| Talk time | 31 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Width | 177 mm (6.9 ") |
| Depth | 154 mm (6.01 ") |
| Height | 60 mm (2.34 ") |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Receiver included | |
| Quick start guide | |
| Warranty card |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 428 g |
| LED indicators | Battery level, Bluetooth, Charging, Mute |
| Continuous audio playback time | 60 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.