Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Response time | 1 ms |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Lilac |
| Illumination |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 62.15 mm (2.42 ") |
| Depth | 116.6 mm (4.55 ") |
| Height | 38.2 mm (1.49 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 194.8 g |
| Master carton width | 165 mm |
| Master carton length | 195 mm |
| Master carton height | 118 mm |
| Master carton weight | 911.5 g |
| Weight | 99 g (0.22 lbs) |
| Polling rate | 1000 Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
